V noci na dnešek se mi zdál neskutečný sen.
Opakovaně opět zde byla děsivá představa, že něco nestíhám, že někam, kde musím být všas, nestíhám se včas dostavit. Je to takový můj celoživotní problém, zděděný, typický v naší rodině. A v noci na dnešek to bylo možná aktivováno tím, že jsem byla na 14. hodinu registrovaná na očkování, kdesi sice blízko- v Dobřichovicích, ale v místě, kde jsem to vůbec neznala a měla jsem proto v plánu raději vyjet mnohem dřív, abych to stačila všas najít.
A to vše se spojilo patrně s mou vzpomínkou, starou mnoho desetiletí, když to tak počítám, tak snad až 42 let, kdy jsem po studiu pracovala ve vědeckém ústavu ČSAV a tehdy jsem nejvíc byla vysílaná přednášet - a to když někdo měl zájem dozvědět se víc o tehdy diskutovaném fenoménu historismu, na nějž jsem se specializovala. Mezi jiným jsem tak přednášela i v Muzeu hlavního města Prahy, což bylo nejspíš i místo, které se mi promítalo ve snu.
A nervy sen nešetřil. Najednou to bylo snad i ještě za života rodičů a dokonce v bytě, v němž jsme bydleli od mých 4,5 let do necelých 21, kdy teprve pak až po prázdninách jsem začala studovat vysokou školu, takže tam se to časově míjelo. Někde jsem byla a honem, ale velmi pozdě jsem se vrátila domů, kde jsem si měla teprve vyhledat podklady pro svou přednášku. Přesně jsem ve snu viděla, kde jsem hledala potřebné složky, v jaké skříni, poličce, v jaké knihovně. Ale už vůbec nebyl čas, už bylo téměř 15 hodin, kdy měla přednáška v muzeu začít a přitom tento byt byl ve Strašnicích. Takže když už bylo téměř 15 hodin a stále jsem nenašla, co jsem chtěla, prostě jsem přestala hledat, sebrala jsem se a jela do muzea. A tam jsem opravdu přijela, jak to ani nešlo jinak, s obrovským zpožděním, nebyla to žádná akademická čtvrthodinka, ale třičtvrtě hodiny. Sice nejspíš někteří posluchači již zklamaně odešli, ale přesto ještě dost vytrvalo a čekalo. A dala jsem se do výkladu fenoménu historismu zcela z hlavy, bez jakýchkoliv podkladů a odříkávala jsem přehledně svůj výklad a to tentokrát s nadhledem, skutečně s vystižením toho podstatného - narozdíl od té původní doby svých přednášek, kdy jsem na nadhled ještě byla příliš mladá a topila jsem se v detailech. To bývá ten omyl mladých lidí, že podceňují něco takového jako je zkušenost a nevěří tomu, že starší lidé mohou mít mnohem víc vědomostí než mladí. Také dřív si v oborech vždy ti mladí velmi cenili starších a měli je až za své modly. Po sametové revoluci nejspíš s jakýmsi americkým modelem najednou všude vše řídí mladí a starší posílají do důchodu. V mém mládí z vědeckého ústavu nikdo ani do důchodu moc neodcházel, až teprve zemřel.
Přesně jsem vnímala každé slovo, které jsem přednášela posluchačům v muzeu, že si až vůbec nejsem jistá, jestli jsem to skutečně nedeklamovala nahlas - ještě když mi spolupacienti v nemocnicích vždy říkají, že mluvím ze spaní.
Žádné komentáře:
Okomentovat