čtvrtek 30. června 2022

Zahradní dům - devastovaný odbytou prací zedníka Petra Kršky

Pozor - už to každou chvíli spadne na hlavu!




Ačkoliv zedník Petr Krška dostal střechu zahradního domu zaplacenou třikrát - napřed ode mne si vzal na celý zahradní dům myslím snad půl milionu Kč - musela bych přesně zkontrolovat ve výpisech z účtu, kde si vždy říkal jen o na statisíce zaokrouhlené částky, které chce převést a když jsem se zeptala, co mám k převodu poznamenat, na co to je, tak se zamyslel a řekl - a myslím, že jako účel platby zahradní dům použil nekontrolovaně víckrát.

Na střechu pak myslím měla přijít nějaká normální krytina, k čemuž všek už nedošlo, protože zedník se přeměnil v intelektuála, jak to subjektivně cítil jako příbuzný hospodského a začal jen chodit s deskami v podpaží a říkat, že to je správný směr, že lidé budou jíst stále. A dnes je jeho hospodský v insolvenci, zatímco mezitím se Krška přestal zabývat řemeslem a stal se zaměstnancem pivovarů, tedy hospodského. Zaměstnaní tam byli či jsou i synové, kdy mladšího syna prý po maturitě zajímala architektura, ale do studia ho prý nikdo nutit nemůže a začal vozit brambory do hospody a být zaměstnaný jako řidič hospodského.

Provizorní krytina střechy začala brzy být nedostatečná a dvakrát jsem to uplatnila u pojišťovny a Krška dostal dvakrát zaplacenou opravu střechy od pojišťovny.

Poté krytina dělala toto:


A dnes to uvnitř zahradního domu vypadá takto - všimněte si, že promáčené desky stropu mi každou chvíli nejspíš spadnou na hlavu:











Toto jsou mé výměry zahradního domu:




A toto jsou míry geodeta:

A zde profilová akce zedníka Petra Kršky v pátek dne 27.10.2017, tedy půl roku po bratrově smrti, kdy jsem rázem změnila jeho hodnocení a vysunula ho ze svého dohledu do jeho zcela vzdáleného světa, kdesi v podzemí:

sobota 25. června 2022

středa 15. června 2022

Máme tu opět růžovou sezónu

 Ano, letošní růžová sezóna už je opět tady.  Návštěvy po průchodu růžovými oblouky konstatují, že se tady cítí jako v Ráji.

K původu jednotlivých druhů růží jsou informace na webu: 

http://www.ruze-domu-rosemarie.euweb.cz

Bohatstvím květů nikdy nezklame pnoucí růže červeno-nachové barvy, jejíž název jsem si opomněla poznačit. Je jemnější, nemá silné stvoly jako jiné druhy na zahradě a i květy jsou drobnější, ale je jich velká záplava:




















Protože touto růží návštěvy skutečně prochází, použila jsem již asi 2 roky starou fotografii k vytvoření ilustrace pro nyní do předprodeje chystanou knihu "Česká šlechtična v červí díře":


Tam jsem procházet touto růží poprvé uviděla baronku Veroniku a takto jsem ilustraci upravila do černobílé podoby, jak bude uvnitř knihy:

Další dvě pnoucí růže jsou dost obdobné - obě mají velké sytě červené květy a zejména výrazné jsou tím, jak mají silné stvoly, takže se až dají těžko zvládat v usměrňování, kam mají růst.

Je to jednak růže Sympathie:














A druhá silná sytě červeně kvetoucí pnoucí růže se jmenuje Santana:






Další pnoucí růže zatím nekvetou - hlavně je očekáváno v červenci kvetení růžové růže Tausendschön, tak na něj si ještě musíme počkat - na výše uvedeném webu je historie této růže na naší zahradě. Je to pozoruhodný příběh, jak se bílá Máňa Böhmová vrátila do své předchůdkyně, z níž byla vypěstěná. Napřed jsem se domnívala, že je tu nová odrůda a chystala jsem se ji přihlásit pod jménem Pansymarie.

Pnoucí růže preferuji, protože obecně mám ráda vyšší rostliny, nikoliv ty při zemi.
Takže keříčkové růže jsou na zahradě jen výjimečně - často pro nějakou zajímavost.
Takovým případem je bílo červená, tedy barevně výrazná a pestrá růže, která právě pro svou barevnost dostala jméno po francouzském fauvistickém malíři - Henri Matisse:











Zatím jen málo kvetla také růžová Kněžna Libuše:  







Víc se do toho dala červeně květoucí keříčková růže, jejíž jméno neznám:





 

Tajemství chorobince v Arles - celý text

  Marie Pospíšilová: Tajemství chorobince v Arles (nejčerstvější vytištěná detektivní povídka se sci-fi motivem cestování časem) Ve sborníku...